Informacje -

Informacje

Protetyka Słuchu

PRACOWNIA PROTETYKI SŁUCHU


Ul. Radzymińska 101/103 03-548 Warszawa

Czynna:
Wtorek: 11:00-18:00
Środa: 9:00-13:00
Piątek: 9:00-15:00

Gabinet nr 4
Protetyk Słuchu Mirosław Walkowiak
Zapisy i informacje w Rejestracji


Słuch jest zmysłem pozwalającym na odbieranie fal dźwiękowych. Narządem słuchu są nasze uszy. Dzisiaj coraz częściej spotykamy się z ubytkiem słuchu. Historia zastosowania pierwszych urządzeń wspomagających słyszenie sięga aż od starożytności. Natomiast wynalezienie mikrofonu, wzmacniaczy i tranzystorów spowodowało szybki postęp w rozwoju i miniaturyzacji współczesnych aparatów słuchowych. Dzisiejsze aparaty słuchowe są dostosowywane do każdego pacjenta indywidualnie. Wyróżnia się aparaty słuchowe zauszne typu BTE i typu RITE, a także aparaty wewnątrzuszne ITE i wewnątrzkanałowe CIC.
Słyszenie jest procesem odbioru określonych drgań cząsteczek powietrza. Drgania te, odpowiednio przetworzone w układzie słuchowym, odbierane są jako różne dźwięki. A dzięki temu nasz słuch pozwala nam komunikować się z innymi.
Pogorszenie słuchu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, relacje z innymi oraz ogólną jakość życia. Niedosłuch wpływa negatywnie na nasze zdolności komunikacyjne, zwłaszcza jeśli rozmawiamy z kimś w hałasie. Dlatego też niezwykle ważne jest rozpoznanie pierwszych symptomów ubytków słuchu.

APARATY SŁUCHOWE


Są to urządzenia służące do wzmacniania głośności dźwięków u osób niedosłyszących. W przeszłości funkcję prymitywnych aparatów słuchowych pełniły specjalne trąbki wkładane do uszu, które dzięki rozszerzeniu u wlotu mogły skupiać fale dźwiękowe i poprawiać nieznacznie komfort słyszenia.
Obecnie nowoczesne aparaty słuchowe mają postać układów elektronicznych. Główne części, z których składa się takie urządzenie to:
√ mikrofon, który zamienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny;
√ wzmacniacz, który służący do wzmocnienia sygnału;
√ słuchawka, która doprowadza dźwięk przez wkładkę uszną w pobliże błony bębenkowej.

Z początku aparaty słuchowe były stosunkowo duże, ciężkie i niewygodne. Współcześnie, dzięki miniaturyzacji możliwe jest ich umieszczanie w środku małżowiny usznej, co powoduje że są praktycznie niewidoczne.
Współczesne aparaty słuchowe nie tylko "pogłaśniają" dźwięki z otoczenia ale potrafią też w różny sposób je wzmacniać (osobne wzmocnienie dla dźwięków cichych, osobne dla dźwięków głośnych). Dzięki zaawansowanym układom cyfrowym są w stanie wyodrębnić z dźwięków otoczenia mowę, wzmocnić ją a zredukować szum/hałas, co w znaczącym stopniu poprawia rozumienie mowy i komfort słuchania.
Dzisiaj praktycznie większość dostępnych aparatów słuchowych to urządzenia cyfrowe, wyposażone w zaawansowaną technologię przetwarzania sygnału DSP, technikę wielokanałową i wielo-mikrofonową. Im wyższej jakości jest dane urządzenie, tym bardziej naturalne jest jego brzmienie. Najbardziej zaawansowane aparaty słuchowe zapewniają także szeroki wachlarz opcji personalizacji oraz bezprzewodową łączność z wieloma urządzeniami, np. telefonami komórkowymi itp.

Wraz z rozwojem technologii aparatów słuchowych zmieniał się stosunek ludzi do nich. Miniaturyzacja urządzeń, nowe wzornictwo, elegancka i bogatsza kolorystyka pomagają użytkownikom nosić aparaty słuchowe swobodnie i z pewnością siebie.
Większość osób z niedosłuchem twierdzi, że nie ma żadnych problemów ze słyszeniem, gdyż według nich prawidłowo odbierają wiele różnych dźwięków. Jednakże, wbrew powszechnemu mniemaniu, w przypadku większości ubytków obserwuje się znaczące obniżenie jakości słyszenia, a nie głośności odbieranych dźwięków. Innymi słowy, osoba z uszkodzonym słuchem często słyszy wiele dźwięków normalnej głośności, przy czym nie potrafi ich poprawnie zidentyfikować, co ma bardzo duże znaczenie dla zrozumienia mowy. Dopiero w przypadku dużych i głębokich niedosłuchów zarówno jakość, jak i głośność odbieranych sygnałów są znacząco zaburzone. Osoby z ubytkiem słuchu nierzadko pomagają sobie poprzez patrzenie na usta rozmówcy. Często też starają się ukryć wadę słuchu. A na aparat słuchowy decydują się zazwyczaj, gdy ich niedosłuch osiągnie poziom, który uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie i nie rzadko za namową osób bliskich.

WSZYSTKIE ZAINTERESOWANE OSOBY
ZAPRASZAMY DO PRACOWNII PROTETYKI SŁUCHU
ZAJMUJEMY SIĘ:


√ doborem aparatów słuchowych w ramach dofinansowania z NFZ
√ doborem indywidualnych wkładek usznych w ramach dofinansowania z NFZ
√ serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym
√ pozostałymi usługami związanymi z użytkowaniem aparatów słuchowych


W pracowni przy doborze aparatu słuchowego można wykonać bezpłatnie podstawowe badanie słuchu, jak również przetestować działanie aparatu.
Pracownia przyjmuje dzieci i dorosłych.