16 luty 2024 roku

Czy przerost trzeciego migdała może wpływać na rozwój mowy dziecka?

  1. Trzeci migdał, znany również jako migdałek gardłowy, pełni ważną funkcję w układzie odpornościowym naszych pociech. Jednak jego przerost może prowadzić do problemów z oddychaniem, snem, a nawet mówieniem!
  2. Dlaczego to takie ważne? Przewlekły przerost trzeciego migdała może skutkować tym, że dziecko oddycha przez usta, co z kolei może wpływać na prawidłowy rozwój aparatu mowy, pozycję języka i nawet kształtowanie się zgryzu.
  3. Problemy z mową, które mogą wystąpić, to m.in. niewyraźne wymawianie głosek, opóźnienie w rozwoju mowy czy trudności w artykulacji.
  4. Ponadto, przerost trzeciego migdała może prowadzić do częstych infekcji ucha, co również negatywnie wpływa na rozwój słuchu i mowy dziecka.
  5. Pamiętajcie, że wczesna interwencja jest kluczowa! Regularne wizyty u otolaryngologa i logopedy mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia Waszych dzieci i w razie potrzeby, wczesnym podjęciu odpowiednich kroków terapeutycznych.

Zapraszamy do zapisów do poradni otolaryngologicznej oraz do poradni logopedycznej w sekretariacie medycznym naszej przychodni lub pod numerem telefonu 22 150 25 25.