29 stycznia 2024 roku

Przetrwałe połykanie niemowlęce – co to znaczy dla rozwoju Twojego przedszkolaka?

Połykanie niemowlęce to naturalna część rozwoju dziecka, ale kiedy te wzorce połykania nie rozwiną się odpowiednio, mogą utrzymać się dłużej niż jest to typowe. Oto co powinieneś wiedzieć:

  1. Zrozumienie przetrwałego połykania: to, kiedy dziecko w wieku przedszkolnym wciąż połyka jak niemowlę, może być powodem do zmartwień. Właściwe połykanie wpływa na rozwój mowy, zdrowie zębów i ogólną higienę jamy ustnej.
  2. Częste znaki: obserwuj swoje dziecko podczas jedzenia. Czy język wychodzi między zęby? Czy trudno mu przełykać większe kawałki pożywienia? To mogą być sygnały, że połykanie niemowlęce nadal występuje.
  3. Wpływ na mowę: nieprawidłowe połykanie może wpływać na rozwój prawidłowej mowy. Problemy z wymową spółgłosek takich jak [s], [z], [c], [dz]” mogą być związane z nieodpowiednim połykaniem.
  4. Rola logopedy: specjalista od mowy może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu przetrwałego połykania niemowlęcego. Terapia może obejmować między innymi ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz techniki nauki prawidłowego połykania.
  5. Wspieraj w domu: praktykuj ćwiczenia logopedyczne w domu, zachęcaj do zdrowych nawyków i bądź cierpliwy. Postęp może być stopniowy, ale z zaangażowaniem i wsparciem, Twoje dziecko może przezwyciężyć te wczesne wyzwania.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia.
Jeśli masz obawy dotyczące połykania Twojego dziecka, nie zwlekaj ze skontaktowaniem się z naszymi logopedami – zapisz je na terapię logopedyczną w sekretariacie medycznym naszej przychodni lub pod numerem telefonu 22 150 25 25.