27 czerwca 2024 roku

Asymetria u niemowląt – Co warto wiedzieć?

  • Co to jest asymetria?

Asymetria u niemowląt to różnice w rozwoju i funkcjonowaniu jednej strony ciała w porównaniu do drugiej. Może obejmować preferencję patrzenia na jedną stronę, układanie się w określony sposób czy różnice w ruchach kończyn.

  • Dlaczego się pojawia?

Przyczyny asymetrii mogą być różnorodne, od pozycji płodu w łonie matki po problemy neurologiczne. Często jednak są to niewielkie różnice, które można skorygować poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabawy.

  • Jakie są objawy?

Obserwujcie, czy Wasze Dziecko często obraca główkę w jedną stronę, preferuje jedną stronę ciała, czy ma trudności z symetrycznym chwytaniem przedmiotów. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na kształt główki i ustawienie oczu.

  • Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jeśli zauważycie niepokojące objawy, warto skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą. Wczesna diagnoza i interwencja mogą znacząco poprawić rozwój dziecka i zapobiec dalszym problemom.

  • Jakie są metody leczenia?

Fizjoterapia, odpowiednie pozycjonowanie podczas snu i karmienia, a także specjalne ćwiczenia mogą pomóc w korekcji asymetrii. Regularne sesje i zaangażowanie rodziców w codzienne ćwiczenia są kluczowe.

Zapraszamy do zapisów na zajęcia z fizjoterapeutą – szczegółowe informacje w sekretariacie medycznym naszej przychodni lub pod numerem telefonu 22 150 25 25.