9 lipca 2024 roku

Rozwój słuchu u dziecka to wyjątkowy proces, który zaczyna się już w łonie matki!

Od około 20. tygodnia ciąży dziecko zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz. Głos mamy, bicie jej serca, a nawet muzyka – to wszystko dociera do małych uszu i wpływa na rozwój słuchu oraz na tworzenie więzi z rodzicami.

W pierwszym roku życia słuch dziecka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Maluch zaczyna rozpoznawać głosy bliskich, reagować na dźwięki i odkrywać świat pełen fascynujących brzmień. To także idealny czas na wspólne czytanie książek i śpiewanie kołysanek, które wspierają rozwój mowy i zdolności językowych.

Oto przybliżony czas, w którym pociechy nabywają poszczególne umiejętności z zakresu percepcji słuchowej w pierwszym roku życia:

🔹1-3 miesiące: Zaczynają rozpoznawać źródła dźwięku i zwracają głowę w kierunku dźwięków. Wydają różne odgłosy, reagując na mówienie i śpiewanie. Pod koniec tego okresu pojawia się głużenie.

🔹4-6 miesięcy: Zwiększa się zdolność lokalizacji dźwięków, rozpoznawania głosu rodziców i innych bliskich osób. Niemowlęta zaczynają gaworzyć.

🔹7-12 miesięcy: Niemowlęta rozumieją proste słowa i polecenia, takie jak „nie” i „tak”. Rozpoczynają naśladowanie dźwięków i sylab.

Pamiętajmy, że każde słowo ma ogromne znaczenie dla naszego dziecka.